Aby przeglądać tę stronę musisz zaakceptować przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.

Korzyści płynące z picia wody

Posted By: Michał Kwiatkowski w: Blog On:

Kawa, herbata, soki, słodkie napoje gazowane – uwielbiamy je, jednak dość często zdarza się, że po ich spożyciu czujemy przyśpieszone bicie serca lub senność.

Kawa, herbata, soki, słodkie napoje gazowane – uwielbiamy je, jednak dość często zdarza się, że po ich spożyciu czujemy przyśpieszone bicie serca lub senność. Bywa też, że mimo wypicia nawet kilku szklanek nie możemy ugasić pragnienia, a jest to niezwykle ważne latem, kiedy doskwierają nam upały. Co więc zrobić? Warto przede wszystkim zmienić nawyki i docenić zwykłą wodę.

Dlaczego warto pić wodę?

Korzyści płynących z rezygnacji z takich napojów jak słodzone oranżady czy soki na rzecz wody jest tak naprawdę wiele. Przede wszystkim spożywając wodę znacznie lepiej nawadniamy organizm, ułatwiając funkcjonowanie wielu narządom. Jednocześnie nie dostarczamy na przykład cukrów prostych, których przyswojenie wymaga chociażby zaangażowania trzustki, co jest dla tego gruczołu obciążające. Przywrócona dzięki wodzie równowaga płynów ustrojowych przekłada się na lepsze ogólne samopoczucie. Nie bez znaczenia jest też doraźne orzeźwienie oraz lekkostrawność wody – nic dziwnego, że jest to napój, który wiele osób chętnie zabiera ze sobą w codzienną podróż do pracy czy też na dalsze wyprawy.

Czy można pić wodę z kranu?

Osoby, które rozsmakowały się w wodzie często zastanawiają się, czy picie jej bezpośrednio z kranu to dobry pomysł. Kwestia ta jest dość złożona, ponieważ na jakość tego, co wypływa z naszych kranów składa się wiele czynników, w tym również to, z jakiego źródła pochodzi – z własnego ujęcia czy z sieci. Smak, zapach oraz kolor zwykle zmieniają się, jeżeli w wodzie występuje nadmiar żelaza, manganu lub siarkowodoru, również wysokie stężenie jonów wapnia oraz magnezu nie wpływa korzystnie na walory smakowe. Jednak z większością tych niedogodności można sobie poradzić w dość prosty sposób, ponieważ obecnie na rynku dostępnych jest wiele praktycznych rozwiązań umożliwiających uzdatnianie wody. Wystarczy tak naprawdę zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie filtrujące, które nie tylko zneutralizuje chemiczne i biologiczne cząsteczki, ale też zatrzyma fizyczne zanieczyszczenia, które pojawiają się m.in. w przypadku korzystania z przestarzałej instalacji.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień