Aby przeglądać tę stronę musisz zaakceptować przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.

Zmiękczacz wody czy uzdatniacz wody?

Posted By: Michał Kwiatkowski w: Blog On:

Twarda, niekiedy z widocznymi gołym okiem osadami wskazującym na to, że jej jakość może odbiegać od pożądanej. Woda, z której korzystamy na co dzień w naszych domach nie zawsze jest taka, jakbyśmy tego oczekiwali, a to jakimi właściwościami organoleptycznymi się wykazuje znacząco wpływa na przyjemność płynącą z jej spożywania. Rozpuszczone jony wapnia i magnezu to obok wysokiego poziom żelaza lub manganu najczęstsze problemy występujące w kontekście jakości wody, a wiele osób zastanawia się, czy można im w jakikolwiek sposób zaradzić.

Jak zadbać o jakość spożywanej wody?

Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na uporanie się z niepożądanymi osadami czy też nadmiarem żelaza w wodzie. Jej jakość możemy podnieść stosując zmiękczacze lub uzdatniacze eliminujące osady mineralne. To, na którą technologię powinniśmy się zdecydować zależy między innymi od rodzaju ujęcia (studnia lub sieć), naszych oczekiwań oraz składu wody. Poznamy go oddając próbkę do badań laboratoryjnych, a uzyskane wyniki będą stanowiły punkt wyjścia do wyboru odpowiedniego urządzenia. Jeżeli zaś zastanawiasz się, czym różni się zmiękczacz od uzdatniacza, to poniżej znajdziesz garść najważniejszych informacji.

Zmiękczacz wody

Jest to urządzenie opracowane z myślą o eliminacji osadów, czyli rozpuszczonych jonów wapnia i magnezu potocznie określanych kamieniem. Przeciętny zmiękczacz z reguły wyposażony jest w pojemnik ze specjalną żywicą regenerowaną solą, a jego zadaniem jest niwelowanie twardości wody. Zastosowanie zmiękczacza sprawia, że zmienia się skład chemiczny wody. Warto jednak pamiętać, że prawidłowe ustawienie zmiękczacza nie eliminuje do końca obecności wapna i magnezu, a ich minimalna wartość resztkowa powinna wynosić co najmniej 60mg CaCO3 w jednym litrze wody.

Uzdatniacz wody

To nowoczesne, bezobsługowe urządzenie, które wpływa na proces krystalizacji minerałów. W rezultacie zostają one wyeliminowane fizycznie, a problem tworzenia się twardych osadów kamienia kotłowego znika. Atutem uzdatniaczy są niższe koszty eksploatacji oraz szersze możliwości montażowe w porównaniu ze zmiękczaczami. Choć ich cena jest często wyższa, to ze względu na sposób działania cieszą się obecnie dużą popularnością

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień